Refleksoloji

unnamed

Tıp biliminin geldiği bugün ulaştığı noktada, binlerce yıldır kullanılan tekniklerin, kadim metotların ve hatta insanın doğadan yararlanarak yaptığı yüzlerce ilacın katkısı tartışılmaz.

Refleksoloji bu katkıyı yaratan, binlerce yıllık tekniklerden biri. Vücudumuzda bulunan her bir organın ve bölgenin, ayaklarımızda bir refleks noktasına yansıması bilgisi refleksolojinin temelini oluşturuyor. Son derece karmaşık bir yapıya sahip ayaklar, aslında vücudun bir minyatürü başka bir deyişle aynası.

Ayaktaki refleks noktalarına, uzman ve deneyimli bir refleksolog tarafından uygulanan masaj, insan organizmasının parçalarının birbirleriyle en uyumlu ve dengeli şekilde çalışmalarını sağlayarak insanları rahatsızlıklardan korumayı hedefler.

Refleksoloji tamamlayıcı bir iyileştirme yöntemidir. Bilimsel tedavilere alternatif olduğunu savunmak, dünya üzerinde bir çok hastalıkla baş etmeye çalışan milyonlarca insanı yanlış yönlendirmek anlamına gelir.

Reflexologum.com ekibi olarak bizim hedefimiz ağrıların azaltılması, rahatlama, kan dolaşımının düzenlenmesi, toksin atımı gibi konularda yaşam kalitesini artırmak ve sağlığı desteklemektir.

Rahatsızlığı olmayanlar da bağışıklık sistemlerini desteklemek, daha mutlu ve kaliteli yaşamak için refleksoloji yaptırabilirler.

Amacı her ne olursa olsun, uygulamaların uzman ve serfitikalı refleksologlar tarafından yapılması esastır.

Yararları

Refleksolojinin bir çok hastalık üzerinde kanıtlanmış yararları olmasına rağmen, uygulamaların hangi tedavi, hangi koşul veya ölçekte fayda sağladığının bilimsel ve net bir araştırma sonucu olmadıkça, refleksoloji şu hastalığı iyileştirir diyemeyiz. Etik değerlere sahip bir refleksolog, uygulama yapacağı kişinin hastalık geçmişini analiz ederken, uygulamanın destekleyici etkileri ile ilgili onu bilgilendirir.

Refleksoloji ile ilgili genel bilgi:

  • Kan dolaşımına fayda sağlar ve bunun bir çok rahatsızlık için fayda yarattığı bilimsel bir gerçekliktir.
  • Nörolojik hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılır. Özellikle engelli çocuklarda fiziksel ve zihirsel açıdan çok olumlu sonuçlar, yine destekleyici faktör olarak gözlemlenmiştir.
  • Anksiyete, depresyon gibi psikolojik tabanlı rahatsızlıklarda destekleyicidir.
  • Ağrı ile mücadelede fayda yarattığı yapılan binlerce uygulamadan alınan önemli bir geri bildirimdir.
  • Sindirim sorunları ile mücadelede faydalıdır.
  • Uyku bozukluğu sorunlarında etkilidir.
  • Cinsel sorunlarla ilgili olarak refleksolojiden faydalanılabilir.
  • Hormonal dengenin kurulmasında destekleyicidir.
  • Refleksoloji seansı alırken oluşan rahatlama geçici bir kür gibi algılanabilir ancak uzmanın belirleyeceği period ve seans adedine uyum sağlanırsa uzun dönemli fayda elde edilebilir.